Dzieci i bajki

Quizy

Drukuj Email

 

Lalki - historia

 

 

 

      Lalki towarzyszą ludzkości już od najdawniejszych czasów.

      Wykonując lalki człowiek starał się jak najbardziej upodobnić je do żywego człowieka.

      Lalki służyły nie tylko do zabawy, ale także jako przedmioty kultu religijnego.

      Na początku wykonywano je z gliny i drewna, w późniejszym okresie także z materiału.

      Dzięki temu, że starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie grzebali lalki wraz ze zmarłymi, udało się odnaleźć kilka cennych figurek, które dały odpowiedzi na niektóre pytania: z czego wykonywane były wtedy lalki i w jaki sposób były zbudowane.

      Najstarsze lalki były wykonywane w bardzo prosty sposób – ręce i nogi miały nieruchome. Wykonywane były z najbardziej dostępnych materiałów, a więc gliny, drewna, szmat, czasami kości czy wosku (lalki woskowe początkowo były wykorzystywane jako obiekt kultu religijnego, a dopiero później jako zabawki).

      Dużo później nauczono się robić lalki, które miały ruchome ręce i nogi oraz ubranie, które można było zdejmować (pierwsze wzmianki o takich lalkach pochodzą z 600 roku p.n.e.).

      W wieku XIX zaczęto produkcję lalek nie tylko z drewna, materiałów czy wosku, ale także z mas plastycznych, których składnikami był papier (lalki „papier mache”) lub przemielone drewno (lalki te były dużo droższe).

      W wieku XIX i na początku wieku XX popularnym materiałem, z którego wykonywano lalki (a konkretnie głowy) była porcelana. Reszta korpusu była wykonywana z materiału. Lalki takie ubrane były w najmodniejsze ówcześnie stroje, przedstawiające zarówno ubiór kobiet jak i mężczyzn.

      Po II wojnie światowej wprowadzono na rynek lalki z plastiku. Plastik okazał się rewolucyjnym materiałem do produkcji lalek, ponieważ lalki takie stały się tanie (w porównaniu z lalkami porcelanowymi), oraz pozwalał na doklejanie włosów do główki lalek, a nie malowanie ich, jak było do tej pory.

      Ostatecznie, w roku 1959 pojawiła się w USA lalka Barbie, która przedstawiała postać nastolatki i przyjęła się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale po pewnym czasie i na całym świecie.

      Dzisiaj, wchodząc do sklepu mamy ogromny wybór lalek, zarówno jeżeli chodzi o materiał, z którego zostały wykonane (szmaciane, porcelanowe, plastikowe, drewniane), jak i ze względu na postacie jakie przedstawiają – niemowlaki, małe dzieci, nastolatki czy dorosłe osoby.

 

www.ases.pl

 

Dzieci, zabawki i zabawy

Pogoda

statystyka