Dzieci i bajki

Quizy

Drukuj Email
 

Jaką wybrać zabawkę, aby była odpowiednia dla dziecka i sprawiła mu radość?

 

Zabawa w życiu dziecka jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym (szczególnie u dzieci młodszych) elementem ich życia.

Dobra zabawa przynosi dziecku same korzyści: nowe umiejętności, a także wypróbowanie w praktyce już nabytych, dzieci uczą się także dawać, a nie tylko brać (szczególnie dzieci bawiące się w grupie), rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, a także sprawność fizyczną. Takich korzyści z zabawy dziecko ma jeszcze bardzo wiele, ważne jest więc aby miało okazję bawić się od samego początku.

Zabawki edukacyjne są ostatnimi czasy najchętniej kupowanymi zabawkami dla dzieci. Mają one za zadanie nauczyć dziecko czegoś nowego i największy problem polega na częstym niedostosowaniu takiego zakupu do wieku i zainteresowań dziecka. Zabawka edukacyjna, aby spełniała swoje funkcje musi zainteresować malucha, a często staramy się zainteresować dziecko zabawką, która ma nauczyć go np. liczyć czy poznawać literki, a ono samo nie jest jeszcze na to gotowe. Próbując na siłę stworzyć dziecko bardziej dorosłe niż jest, robimy mu większą szkodę niż nam się wydaje.

Każdy wiek ma swoje prawa i swoje potrzeby i nie wolno żadnego z tych etapów pominąć. W każdym z nich dziecko uczy się czegoś nowego (nawet jeżeli nam wydaje się to bez sensu), co w połączeniu z innymi, później nabytymi umiejętnościami, umożliwi dziecku funkcjonowanie w społeczności, nie tylko jako dziecko ale także już jako człowiek dorosły. Pominięcie któregoś z etapów może poskutkować w przyszłości nieradzeniem sobie ze stresem czy niedojrzałością emocjonalną dorosłego człowieka.

Nie starajmy się więc, aby nasze dziecko jak najszybciej wydoroślało, a pozwólmy im dorastać i dojrzewać emocjonalnie w ich własnym tempie.

 

         Dla dzieci, szczególnie tych młodszych, zabawa jest najważniejszą formą uczenia się nowych umiejętności, zdobywania wiedzy o otaczającym je świecie oraz formą rozładowania emocji i uczenia się radzenia sobie z nimi.

Zabawki, jeżeli są dobrze i mądrze dobrane, potrafią rozwijać wyobraźnie, a także rozwijają w dzieciach różne zainteresowania.

 

 

 

www.ases.pl 

 

 

Dzieci, zabawki i zabawy

Pogoda

statystyka