Dzieci i bajki

Quizy

Zabawki - rodzaje Drukuj Email

      

      Można stworzyć różne podziały zabawek w zależności od ich funkcji (manualne, edukacyjne), przeznaczenia (do zabawy na dworze, do zabawy w wodzie), wieku dziecka (0-6 miesięcy, 6-12 miesięcy itp.) oraz wiele, wiele innych.         

     

      Najczęściej stosowany podział zabawek:

  • artykuły papiernicze: zeszyty, bloki, farby, mazaki, pisaki, ołówki, długopisy, plastelina, przybory szkolne i inne. Można by je określić jako zabawki rozwijające u dzieci zdolności manualne.

  • edukacyjne: zabawki muzyczne, różne zabawki dla dzieci w różnym wieku

  • klocki, układanki, puzzle

  • lalki, pluszaki, pacynki

  • postacie z bajek i baśni

  • gry planszowe, elektroniczne

  • zabawa w piasku

  • zabawa w wodzie

Jest to najczęściej stosowany podział, jednak w każdym z tych podpunktów można stworzyć następne, w zależności od wieku dziecka. Wśród artykułów papierniczych, zabawek edukacyjnych, klocków, lalek i gier znajdziemy takie, które możemy zaproponować dzieciom młodszym, jak i takie, którymi mogą z zainteresowaniem bawić się dzieci starsze. Należy pamiętać, aby dzieci młodsze przy zabawie były zawsze pod opieką osób starszych, bo na przykład może im przyjść do głowy, że plastelina jest smaczna, a ściany w domu to wielka kartka, na której fajnie rysuje się kredkami.

Rodzaj zabawki trzeba dostosować do wieku dziecka, żeby starsze dziecko szybko się nie znudziło, a młodsze nie zniechęciło. Proponując przedszkolakowi zabawki dla niemowlaków, można się spodziewać, że szybko się znudzi (jeżeli w ogóle będzie się nimi bawiło), a młodsze dziecko szybko się zniechęci przy układaniu puzzli złożonych z 300 małych kawałków.

Najlepsza zabawka to taka, która dostosowana jest do wieku dziecka i jego zainteresowań. Nie ma lepszej zabawki niż taka, którą dostaje się we właściwym miejscu i momencie życia. Duże lalki bardzo cieszą małe dziewczynki, ale sześcio-siedmiolatka wolałaby pewnie dostać grę interaktywną czy klocki, z których może zbudować na przykład sklep albo dom dla lalek. Mały chłopiec z zapałem będzie układał wieżę z klocków, a starszy chętnie pobawi się kolejką elektryczną.

www.ases.pl

 

Dzieci, zabawki i zabawy

Pogoda

statystyka