Zabawki późnego dzieciństwa |
Zabawki późnego dzieciństwa (od szóstego roku życia wzwyż - tak długo, jak długo dziecko ma ochotę się bawić):W tym wieku dzieci większą część dnia spędzają w szkole. Uczą się czytać, pisać i liczyć. Nadal lubią bawić się w sklep, szkołę itp., jednak są to zabawy bogatsze w szczegóły.
Dzieci coraz częściej łączą ze sobą różne zabawy, np. bawiąc się w gotowanie wiedzą, że najpierw muszą zrobić zakupy, muszą więc udać się do stolika obok, do koleżanki, która właśnie sprzedaje warzywa, owoce czy inne produkty. Zabawa w dom wymaga też np. pójścia do lekarza z chorą lalką.
Coraz ważniejsze są dla dzieci zabawy ruchowe, można więc sprezentować im skakanki, piłki do gry, sanki oraz wszystkie inne zabawki do zabaw sportowych (zestaw do badmingtona, tarczę i rzutki itp.).
Dzieci uwielbiają także wszelkiego rodzaju quizy, gry z pytaniami i odpowiedziami, gry wymagające samodzielnego myślenia (np. karty czy szachy), wszelkie gry, które poszerzają już zdobytą wiedzę, skomplikowane puzzle (także te trójwymiarowe), gry strategiczne, interaktywne, gdzie gra może zakończyć się na wiele różnych sposobów itp.
Dzieci w tym wieku poszukują w swoim otoczeniu wszelkiego rodzaju ciekawostek. Wszystko je interesuje i starają się tą wiedzę możliwie zgłębić. Nie wystarcza im już, że księżyc świeci, ale chcą wiedzieć dlaczego, dlaczego akurat widać go w nocy, a nie w dzień albo jak to się dzieje, że raz jest okrągły, a raz przypomina rogalik. Zastanawiają się jak to było, kiedy żyły dinozaury i dlaczego dziś już ich nie ma. Właściwie każdy temat chcą zgłębić najbardziej jak to się da, biorąc pod uwagę ich obecną wiedzę i wiek. Można więc zachęcić je do czytania różnych książek, encyklopedii dla dzieci (tematycznych, np. o zwierzętach, roślinach, czy ogólnych, np. nauka, kosmos). Człowiek ciekawy świata na pewno ucieszy się z przedmiotów do obserwacji przyrody, np. lupy, lunety czy lornetki.
W tym okresie dzieci uwielbiają kolekcjonować wszystko co się da począwszy od małych zwierzątek czy samochodzików, a skończywszy na pluszakach, lalkach czy drewnianych lokomotywach.
|