Dzieci i bajki

Quizy

Zabawki w pierwszym roku życia Drukuj Email

Zabawki dla dzieci od urodzenia do pierwszego roku życia:

 

W tym wieku dzieci są bardzo ciekawskie. Interesuje je dosłownie wszystko. Każda rzecz, każda zabawka jest dla nich nowa i ciekawa.

Zabawki powinny być przede wszystkim w żywych kolorach, a im mniejsze dziecko, tym bardziej wyraźnie zaznaczone kolory. Malutkie dziecko (pierwszy, drugi miesiąc życia) najchętniej skupia wzrok na takiej rzeczy, która ma wyraźne kolory (i to dość duże powierzchnie konkretnego koloru), im bardziej małe i kolorowe elementy, tym bardziej zlewa się z otoczeniem i raczej nie zainteresuje dziecka. Ale dla starszego maluszka będzie to już bardzo interesująca zabawka.

 

Każda rzecz, która znajdzie się w rączkach malucha prędzej czy później ląduje też w jego buzi. Zabawki muszą więc być bezpieczne – nie mogą zawierać małych elementów, które mogłyby odpaść, nie mogą zawierać szkodliwych substancji – jak i muszą być łatwe w utrzymaniu czystości – w związku z tym, że taka zabawka jest często w buzi, musi być zawsze czysta i nie może mieć różnych zakamarków, które trudno domyć, a w których mogą łatwo rozwijać się bakterie, wirusy czy grzyby, które mogą wywołać różne infekcyjne albo alergie (grzyby).

 

Dla dzieci w tym wieku dobrym rozwiązaniem są grzechotki. Trzeba jednak pamiętać, że taka zabawka na pewno znajdzie się w buzi malucha - nie może mieć małych elementów, które mogłyby odpaść czy odkleić się.

Aby wywołać grzechotanie trzeba o coś uderzyć lub nią potrząsnąć – i tego dzieci bardzo szybko się uczą – tyle, że na początku nie zwracają uwagi na to o co uderzają i niejednokrotnie jest to nawet własna buzia, więc taka grzechotka nie może być za ciężka, aby z jednej strony nie zrobiła dziecku krzywdy, a z drugiej strony nie przestraszyła i nie zniechęciła do dalszej zabawy.

 

Na tym etapie życia polecane są wszelkiego rodzaju grzechotki, gumowe zabawki, różne karuzele zawieszane nad łóżeczkiem (także z pozytywką).

Gumowe zabawki to nie tylko różne zwierzątka, ale także gumowe klocki czy książeczki, które można wykorzystać również do zabawy w czasie kąpieli.

Pamiętajmy jednak, że  n i e   w s z y s t k i e   zabawki gumowe nadają się do zabawy w wodzie. Wszystkie te zabawki, które mają otwór na dole albo w innym miejscu na zabawce, w czasie kąpieli napełniają się wodą i trudno jest ją później opróżnić. Nawet popularne wyciskanie wody z zabawki nie opróżnia jej do końca, a wystarczy kilka kropel, żeby zaczęły rozwijać się zarazki, które potem mogą przedostać się do organizmu dziecka – albo w czasie następnej kąpieli, albo w czasie zabawy.

 

Dla dzieci kilkumiesięcznych raczej nie poleca się pluszaków - chyba, że dzieci będą na nie tylko patrzyły leżąc w łóżeczku, ale nie będą jej dotykały. Takie dotykanie skończyłoby się włożeniem pluszowej zabawki do buzi, co jest niebezpieczne. Jednak jest wielu przeciwników trzymania pluszaków przy łóżeczku (nawet jeżeli dziecko tylko na nią patrzy), gdyż pluszaki są wielkim magazynem kurzu i roztoczy. Jeżeli już decydujemy się na pluszaka, to musimy go utrzymywać w idealnej czystości – prać przynajmniej dwa razy w miesiącu w specjalnych proszkach czy płynach, które zabijają roztocza (niestety temperatura prania poniżej 60 stopni roztoczom w ogóle nie przeszkadza i świetnie dalej się rozwijają).

 

 

 

 

www.ases.pl

 

 

Dzieci, zabawki i zabawy

Pogoda

statystyka